ברוכים הבאים!

עם פתיחת שבוע העלייה נחתו בארץ ברכבת אווירית שלוש טיסות עם 240 עולים חדשים מאוקראינה, במסגרת מבצע העלאה של הקרן לידידות. "החלטנו שנגדל את ילדינו כצברים", הצהירה בהתרגשות קרינה אושקוב עם ירידתה מהמטוס

לפני שנה הגיעו קרינה ויבגני אושקוב לביקור בישראל אצל קרובי משפחה. זה היה טרום עידן נגיף הקורונה, כשהשמים היו פתוחים והאופק נראה בהיר. כאשר השניים הגיעו לכותל המערבי, יבגני כרע ברך והציע לקרינה נישואין בהפתעה. "זה היה מאוד מרגש ומאוד סימבולי, לא הצלחתי לעצור את דמעות ההתרגשות", מספרת קרינה עם נחיתתם בארץ במסגרת מבצע העלאה של הקרן לידידות שנערך בשבוע האחרון של חודש אוקטובר 2020. "יבגני בחר לעשות את זה דווקא בישראל ודווקא במקום כל כך קדוש וחשוב ליהודים – בכותל. כמובן שהסכמתי, וגם באותו רגע החלטתי ויבגני כמובן הסכים, שאנחנו צריכים לעלות לארץ, להקים בית בישראל ולגדל את ילדינו העתידיים כצברים".

באוקראינה, לפני מלחמת העולם השנייה חיו שלושה מיליון יהודים. שם נולדה תנועת החסידות, משם באו אבות הציונות, שם אפשר למצוא את ניצניה של הספרות העברית החדשה. אלא שמאז מלחמת העולם השנייה, התפרקות ברית המועצות, מלחמת האזרחים שפרצה ב-2014, האנטישמיות הגלויה ונגיף הקורונה שמכה ללא רחמים, יותר ויותר יהודים מוצאים בישראל את ביתם החדש. השבוע הגיע ארצה העולה ה-3.3 מיליון, ברכבת אווירית של 3 טיסות של חברת ישראייר שארגנה הקרן לידידות. העולים, מתוכם 52 ילדים, יקלטו ב-37 ערים בישראל: 102 מהם יעברו לגור בצפון הארץ כאשר חיפה היא העיר המובילה בקליטה עם 42 עולים, 99 באזור המרכז ו-40 יגורו בדרום הארץ.

זה שלושה עשורים שהקרן לידידות פועלת בתחום העלייה לארץ, וכבר השקיעה בו מעל לשני מיליארד שקלים שסייעו ליותר מ-750 אלף עולים להגיע ארצה. בראשית הדרך הקרן פעלה באמצעות תרומה לסוכנות היהודית וב-2014 הקימה מערך עלייה עצמאי שהביא ארצה יותר מ-25 אלף עולים מלמעלה מ-30 מדינות ברחבי העולם. לכל עולה הקרן מעניקה מעטפת סיוע נדיבה הכוללת מענקים כספיים וליווי חברתי במהלך קליטתו. בנוסף, הקרן דואגת לקליטת העולים ברשויות המקומיות המלוות אותם במציאת דיור ומקומות תעסוקה. "היום המרגש הזה הוא סימן להתאוששות בתחום העלייה לישראל ולזינוק עתידי שאנחנו צופים כי יתחיל כבר ב-2021", אומרת נשיאת הקרן לידידות יעל אקשטיין. "העולים הם ברכה וחיזוק אדיר לחברה ולכלכלה הישראלית ואנחנו גאים בזכות שניתנה לנו לסייע בהבאתם ארצה עם עוד אלפי יהודים מעל העולם".

יעל אקשטיין, נשיאת הקרן לידידות יחד עם פנינה תמנו שטה, שרת העלייה והקליטה מברכים את העולים החדשים

מבצע ההעלאה האחרון מהווה שיא יומי מאז תחילת משבר הקורונה. העולים החדשים מצטרפים לכ-11 אלף איש שעלו מתחילת פרוץ משבר הקורונה במרץ מ-85 מדינות ברחבי העולם, ושרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שטה נרגשת: "זו גאווה ושמחה גדולה. ממשלת ישראל הציבה בראש סדר העדיפויות המדיני והלאומי את העלייה של יהודי התפוצות וחזרתם למולדת האבות לצד עידוד עלייה מרחבי תבל וקליטה מוצלחת של העולים בישראל. העולים החדשים והן הוותיקים הם הגאווה הלאומית שלנו, הם מנוף צמיחה חברתי וכלכלי אדיר לחברה הישראלית ובשבוע העלייה אנו גאים להוקיר את תרומתם בעלייתם ארצה. זוהי זכות עבורי לעודד עלייה מהעולם כולו בשותפות פורייה עם הקרן לידידות".

תרומה התנדבות